Dual VNH2SP30 Stepper Motor Driver Module 30A Monster Moto Shield Replace L298N
KSh2,000.00
Out of stock
Email when stock available
Description:
This is essentially a ramped up version of our Ardumoto motor driver shield. For this monster shield we’ve replaced the L298 H-bridge with a pair of VNH2SP30 full-bridge motor drivers. We’ve also beefed up the support circuitry so this board is capable of driving a pair of high-current motors! The VIN and motor out are pitched for our 5mm screw terminals (not included), making it easy to connect larger gauge wires.
Note: When using this board in extreme high-demand applications it may be necessary to improve thermal performance with a heat-sink or fan and to solder the wires directly to the board instead of using a screw terminal (in addition to the myriad other complications present in a high-current system) However, when using the board at currents up to 6A the chips will barely become noticeably warm.cjmcu
Features:
Voltage max: 16V
Maximum current rating: 30 A
Practical Continuous Current: 14 A
Current sensing available analog pin
MOSFET on-resistance: 19 mΩ (per leg)
Maximum PWM frequency: 20 kHz