HT12E/HT12D Encoder Decoder pair for Rf Modules
KSh200.00
Specifications
- Encoder and decoder ICs
- For sending and receieving 4 channnels
- Uses RF modules Transmitter and Receiver.
In stock
SKU: 10408 Categories: Integrated Circuits, RF sensors/Bluetooth & IR, Wireless devices
Description
HT12E/HT12D Encoder Decoder for Rf Modules
Features
Encoder
- 18 PIN DIP, Operating Voltage : 2.4V ~ 12.0V
- Low Power and High Noice Immunity CMOS Technology
- Capable of Decoding 12 bits of Information
- 8 ~ 12 Address Pins and 0 ~ 4 Data Pins
- Received Data are checked 2 times, Built in Oscillator needs only 5% resistor
- VT goes high during a valid transmission
- Low Standby Current and Minimum Transmission Word
- Easy Interface with and RF or an Infrared transmission medium
- Miniml External Components
Decoder
- 12-bit Decoder IC used with HT12E
- Decoded data has 4 Data bits and 8 Address bits (8+4=12-bits)
Applications HT12E/HT12D Encoder Decoder
- Burglar Alarm, Smoke Alarm, Fire Alarm, Car Alarm, Security System
- Garage Door and Car Door Controllers
- Cordless telephone
- Other Remote Control System
Compatibility
- Compatible with RF Modules 433 MHz. Link :RF Modules (Tx + Rx Pair) 433 Mhz ASK