JGA25-370 25mm 12V DC Geared Motor 250rpm High Torque Electric Motor Low Noise
KSh1,300.00
In stock
Category: Motors
Description
This motor features a D-shaped output shaft.
Specifications
- Operating voltage: between 6 V and 18 V
- Nominal voltage: 12 V
- Free-run speed at 12 V: 250 RPM
- Free-run current at 12 V: 50 mA
- Stall current at 12V: 1200 mA
- Stall torque at 12V: 8.8 kg.cm
- Reductor size: 20.5 mm